Dnia 10 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły: Kamila Górecka, Hubert Olejnik i Wojtek Szkopiński uczestniczyli w terenowym konkursie wiedzy przyrodniczo-leśnej „Mistrzowie Wiedzy Leśnej ” organizowanym przez Nadleśnictwo Iława. Konkurs odbył się pod wiatą edukacyjną w Dziarnówku. W konkursie wzięło udział 13 szkół z terenu miasta i gminy Iława. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony środowiska, użytkowania lasu, łowiectwa, ekologii, rozpoznawania gatunków drzew i zwierząt żyjących w lesie. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Uczniowie za udział otrzymali upominki i pamiątkowy dyplom dla szkoły .
Konkurs Mistrzowie Wiedzy Leśnej
- 3
Wspomnienie o wycieczce do Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna i Gietrzwałdu
12 października, w czwartkowy poranek – już o godzinie siódmej zebraliśmy się przed szkołą, by rozpocząć nasz tegoroczny sezon wycieczek szkolnych. Zaczęliśmy od mocnego akcentu, bo by uczcić Rok Kopernikański –udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie to nasz wielki rodak spędził osiem lat swego sławnego życia. Wiele świadczy o tym, że to tam właśnie słynny astronom zaczął wstrzymywać Słońce i puszczać w ruch Ziemię. Nas na kilkanaście minut wstrzymała policja w celu sprawdzenia sprawności pojazdu. Okazało się, że wszystko było w najlepszym porządku i mogliśmy wreszcie wyruszyć w podróż.
W autokarze usadowili się uczniowie klasy VIII, VII, VI, V i IV. Opiekowali się nami nauczyciele: pani Iwona Kurowska i pani Jolanta Pszenna. Organizatorem wycieczki i jej kierownikiem był pan Mariusz Śliżewski. W Iławie dosiadła do nas nasza polonistka.
Mijaliśmy pola, lasy, miasteczka i wioski pokrapiane deszczem, ale to nam nie przeszkadzało, bo kolorowe jesienne krajobrazy i tak były prześliczne.
Około godziny dziesiątej dojechaliśmy do Lidzbarka Warmińskiego. Po wyjściu z autokaru z przyjemnością rozprostowaliśmy kości i skorzystaliśmy z darmowej i czystej toalety publicznej. Wkrótce przybyła do nas przewodniczka i zaprosiła do zwiedzania zamku. Budowla ta ma długą i interesującą historię. Aktualnie przechodzi kolejny remont. Nawet przed jego zakończeniem wygląda imponująco. Dumnie pręży mury z czerwonej cegły, nie ustępując w niczym Malborkowi. Znajduje się tu wiele wystaw. Głęboko w pamięć zapadła nam kaplica biskupa Krasickiego, w której odprawiał on codzienne nabożeństwa. Obok niej znajdują się stroje dawnych księży. Szczególnym uznaniem naszej męskiej połowy wycieczki cieszył się strój biskupa Łukasza Watzenrode, wuja Mikołaja Kopernika. Najwyżsi z nich, kolega Karol z klasy VI i jego wychowawca pozwolili go sobie nałożyć i pozowali do zdjęć. Wszystkie panie były zachwycone świątobliwym wyglądem naszych super modeli. Jeśli wuj Kopernika choć trochę przypominał naszych wycieczkowiczów, to nic dziwnego, że nie miał problemów z opiekunami…
Na ścianach zamku wisiało wiele obrazów. Były to portrety jego mieszkańców i ich rodzin. Nie brakowało również malowideł batalistycznych, bowiem o wojennej sławie Lidzbarka wspomina się nawet i w Paryżu… Interesujące również były komnaty mieszkalne, które zachowały się do naszych czasów w całkiem dobrym stanie. Chłopakom podniósł się poziom endorfin na widok lochu, w którym drzewiej torturowano ludzi. Wszystkich poruszył widok gdaniska i związanych z nimi skojarzeń. Pani przewodniczka mówiła dużo i bardzo ciekawie. Ale co dobre zawsze się kiedyś kończy i musieliśmy się z nią pożegnać. Na osłodę mieliśmy jeszcze stoisko z souvenirami. A potem pan kierownik zarządził spacer uliczkami Lidzbarka. Dużo ciekawych wiadomości przekazał nam pan kierowca autokaru, który w Lidzbarku odbywał zasadniczą służbę wojskową. Obecnie to urocze miasteczko należy do tak zwanych cittaslow, witając wjeżdżających widokiem prześlicznego żółwika, będącego symbolem tego europejskiego trendu buntowników przeciw nieustannemu pośpiechowi i bezsensownej gonitwy. Akurat zaświeciło słońce i uroda Wysokiej Bramy, kolegiaty i lidzbarskiej oranżerii ukazały się w całej krasie. Klasa siódma miała apetyt na więcej Lidzbarka, ale szóstaki i czwartaki zatęskniły za McDonald’sem i pan kierownik zarządził zbiórkę w autobusie.
W blasku słońca udaliśmy się do stolicy województwa. W Olsztynie pobiegliśmy do zamku aż na samą górę, w sportowym tempie delektując się widokami wystaw i ekip remontujących ten średniowieczny zabytek. W pobliżu był McDonald’s, więc na nasze usprawiedliwienie przypomniało nam się, że i mistrz Kopernik nie był na zamku olsztyńskim zbyt długo, bo zaledwie trzy lata… My w Macu byliśmy krócej, bo czekał na nas Gietrzwałd. W przepięknym sanktuarium nasza pani Jola przepięknie nam o nim opowiadała, a potem już bez przeszkód wracaliśmy do domu.
Z rodzicami spotkaliśmy się w Lasecznie przed godziną osiemnastą. Rodziny nie były zadowolone, że z McDonald’sie przywieźliśmy zbyt wiele do spróbowania rodzeństwu oczekującemu w domach.
Żeby móc cokolwiek dowieźć – musielibyśmy Maca zaliczyć bliżej domu, pod koniec wycieczki. Ogólnie wycieczka się wszystkim podobała. Sezon rozpoczęto ambitnie i w klasach snuje się projekty na następne wyprawy. Szykują się nam wyjazdy do teatru i sportowe. Dziewczyny z klasy szóstej przebąkują nawet o wyprawach samolotem. Klasa siódma preferuje zabytki i teatr. Ósmaki-wiadomo-trzęsą się przed egzaminami. A najmłodsi uczestnicy wycieczki Lidzbark-Olsztyn-Gietrzwałd z góry zgadzają się na wszystkie pomysły starszych koleżanek i kolegów. Nauczyciele opiekujący się wycieczkowiczami chwalą ich dyscyplinę i kulturę. Pan kierowca też uśmiechem żegnał podróżników.
Opr. zbiorowe klas VI i VII
3
„ Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina i footballowej reprezentacji szkoły z Laseczna
Ostatni tydzień poprzedzający Wszystkich Świętych i Zaduszki w naszej szkole obfitował w szereg ważnych wydarzeń.
Zaczął się od wręczenia przyznanych wcześniej stypendiów wójta.
Potem mieliśmy wyjazd do Iławy na spektakl teatralny Teatru Artenes z Wrocławia.
Aktorzy przygotowali świetną adaptację lektury klasy piątej, „Przygód Tomka Sawyera”, o którym w sieci przeczytać można między innymi: „Przeróżne perypetie Tomka Sawyera, urwisa w szerokich, nieco poprzecieranych spodniach, od lat fascynują wszystkich miłośnik ów prawdziwych przygód. Niektóre z nich wywołują uśmiech, inne zadumę, ale żadna nie jest nudna, tchnąca nijakością. Trafność opisu przeżyć i emocji Tomka oraz jego przyjaciół: Hucka Finna i Becky Thatcher, pokazuje, jak dobrze Mark Twain czuł i rozumiał (pamiętał) sposób przeżywania świata przez dorastające dzieci. Ktoś kiedyś powiedział, że nawet gdyby Przygody Tomka Sawyera były jego jedynym dziełem, i tak zapisałby się złotymi głoskami w historii literatury. Zasiądźmy zatem wygodnie, by przeżyć jeszcze raz niesamowite przygody wesołego urwisa, Toma Sawyera z St. Petersburga nad Missisipi. Niech magia teatru znów przeniesie nas nad brzegi Wielkiej Rzeki!”
Uczniów z Laseczna nie trzeba było długo przekonywać. Szósta klasa z dumą podkreślała, że doskonale pamięta lekturę z poprzedniego roku. Piąta miała nadzieję, że jak obejrzy Tomka w wersji teatralnej, to będzie łatwiej czytać książkę. A siódma poszukiwała okazji do redagowania recenzji teatralnej, więc wszyscy byli niezwykle podekscytowani wyjazdem.
Inscenizacja okazała się świetnym widowiskiem, umiejętnie łączącym różne plany czasowe powieści. Wszechstronni aktorzy potrafili w sposób niezwykle pomysłowy ukazać osobowości przedstawianych bohaterów. Scenografia nawiązywała do tradycji Dzikiego Zachodu, ukazując czasy Ameryki w dobie niewolnictwa czarnoskórych i zniewalania Indian. I przyznać trzeba, że nasi uczniowie pokazali prawdziwą klasę: zachowywali się jak stali bywalcy teatru i brawom i owacjom na koniec przedstawienia długo nie było końca…. Dobrze to wróży następnym planom wyjazdowym do teatru, tym razem do Grudziądza, a potem- do Olsztyna czy Torunia.
Ale po przyjeździe należało się zabrać za recenzję. No i tu męska część szkolnej widowni zachowała się niczym sprytny Tomek Sawyer- czyli zamieniła pióra i długopisy na piłkę nożną. I gdy piszące towarzystwo zgłębiało twórczość Marka Twaina- szkolna jedenastka kopaczy pod wodzą swego coacha, jak w porywach nazywają pana od w-fu – znowu udała się do Iławy, tym razem na stadion Jezioraka. Co się nakopali, to ich. Jeden z reprezentantów nawet swój nos poświęcił w słusznej sprawie, ale na szczęście po powrocie na lekcję polskiego wzmiankowany narząd wyglądał i działał bez zarzutu….
O czym można się przekonać oglądając fotki z opisywanych wydarzeń….
3
Warmińskie Dni Rodziny z wątkiem naszej szkoły
„W auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie (18 października 2023 roku) odbyła się uroczystość podsumowania XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, w trakcie której świętowano jubileusz tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele jednostek samorządowych z całego województwa, a także laureaci konkursów wojewódzkich wraz z opiekunami.
Wydarzenie rozpoczął występ artystyczny laureatek Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Europejskiej, które w tegorocznej edycji konkursu zostały wyróżnione nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Trio z Liceum nr 1 w Ostródzie w składzie: Amelia Krysiak, Amelia Krajewska i Julia Kamińska wykonało piosenkę z repertuaru Edyty Gepert pt. „Kocham Cię życie”. Po pełnym emocji występie nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie konferencji i przywitanie wszystkich uczestników przez ustępującego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, senatora elekta Gustawa Marka Brzezina.
Bardzo oczekiwanym punktem programu była relacja filmowa z wojewódzkich obchodów XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, którą przygotowała Telewizja Kopernik. Zawierała ona zdjęcia z wydarzeń, które towarzyszyły inauguracji i zakończeniu jubileuszowych Dni Rodziny. W filmie zobaczyliśmy m.in. koncert Majki Jeżowskiej w Ostródzie, piknik rodzinny na nabrzeżu Jeziora Drwęckiego, a także koncert Arki Noego w Olsztynie oraz festyn rodzinny w Olsztyńskim Parku Centralnym zorganizowany przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Po filmie na scenie pojawił się ponownie marszałek Gustaw Marek Brzezin, który wręczył Ewie Kaliszuk (zastępczyni prezydenta Olsztyna, Zbigniewowi Michalakowi (burmistrzowi miasta Ostróda oraz Andrzejowi Wiczkowskiemu (staroście ostródzkiemu) okolicznościowe, grawerowane dyplomy za współorganizację uroczystej inauguracji i zakończenia XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny .
Następnie Monika Kocimska-Warczak zastępczyni dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przedstawiła interesującą prezentację podsumowującą 25 lat Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Uwiecznione w niej były archiwalne zdjęcia i hasła, które każdego roku towarzyszyły obchodom tego wydarzenia. Trudno nie dostrzec, jak bardzo na przestrzeni lat rozwinęła się ta wspaniała inicjatywa na rzecz rodzin. Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu koordynatorów Dni Rodziny, do których skierowano ze sceny szczególne podziękowania.
W drugiej części konferencji podsumowano przebieg konkursów wojewódzkich, do których należał XIX Konkurs Literacki oraz XIX Konkurs Plastyczny i Grafiki Komputerowej. O nagrodzenie utalentowanych laureatów dbały koordynatorki konkursów: Wanda Kuca oraz Teresa Antczak. Informacje w tym zakresie wraz pracami laureatów można znaleźć w specjalnym wydaniu Biuletynu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który jest dostępny również w wersji elektronicznej (TUTAJ)
Tradycyjnie podczas Podsumowania Dni Rodziny nagradzani są także laureaci lokalnych edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Nie inaczej było w tym roku. Na scenie w auli im. Anny Wasilewskiej zaprezentowano młodzież, dla której empatia, altruizm, pomoc drugiemu człowiekowi stanowi pasję i cel sam w sobie. Możliwość poznania tych wspaniałych młodych ludzi zawdzięczamy Jolancie Dakowskiej – warmińsko-mazurskiemu liderowi młodzieżowego wolontariatu, która przy udziale Katarzyny Koplińskiej dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie wręczyła im nagrody rzeczowe wraz z gratulacjami. Więcej o konkursie i jego laureatach można dowiedzieć się ze strony Fundacji „Świat na Tak”, która jest organizatorem konkursu adres strony: http://swiatnatak.pl/
Przebieg wydarzenia swoimi występami uświetniły również inne laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Europejskiej. Były to: Wiktoria Przęczek, która brawurowo wykonała piosenkę francuskiej artystki Barbary Pravi oraz Iga Kaczyńska, która zachwyciła wszystkich swoim wykonaniem piosenki popularnej obecnie polskiej wokalistki Sanah.
Konferencja była również okazją do głosowania na hasło przyszłorocznych - XXVI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Wszyscy uczestnicy otrzymali karty do głosowania, na których zaznaczali hasło, które najbardziej im się podoba. Wyniki tego plebiscytu, a tym samym nowe hasło, poznamy już pod koniec października”. Tyle z „Wrot Warmii i Mazur”. Długi cytat, bo niezwykle dla nas cenny. W tej ważnej dla mieszkańców naszego regionu imprezie braliśmy czynny udział. Uczniowie z naszej szkoły wysłali prace na konkurs o rodzinie. No i okazało się, że jeden z nich, Igor Jakubowski z klasy szóstej znalazł w gronie laureatów . To właśnie jego praca została wybrana do nagrody w Konkursie Literackim, a on sam wraz z dziadkiem udał się do Olsztyna po odbiór dyplomu.
To oni w Olsztynie byli, dyplom odebrali, piosenek wysłuchali i całość opisaną w zacytowanym reportażu na własne oczy zobaczyli. Przy okazji warto zauważyć, iż prace wysyłano z bezimiennej Szkoły Podstawowej w Lasecznie, a dyplom dotarł już do placówki pod czułym spojrzeniem naszej nowej Patronki szkoły, Marii Konopnickiej. Poetki i pisarki, jakby nie było…
Gratulujemy i życzymy dalszych literackich sukcesów w przyszłości.
Stypendia naukowe
W dniu 23.10.2023 r. w naszej szkole odbyło się rozdanie stypendiów naukowych. Pani Dyrektor Danuta Gubała przywitała wszystkich zebranych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, Wójt Gminy Iława Pan Krzysztof Harmaciński, Przewodniczący Rady Gminy Iława Pan Roman Piotrkowski oraz Kierownik Referatu Edukacji Pan Henryk Szabelski. Pani Dyrektor wręczyła listy gratulacyjne uczniom oraz ich rodzicom.
Oto lista stypendystów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lasecznie:
klasa V
- Anastazja Żurawska
- Nikodem Lazarowski
- Małgorzata Łożyńska
- Paweł Wierzchowski
klasa VI
- Marcelina Bojanowska
- Majka Jeziorska
- Igor Jakubowski
- Karol Włodarczyk
klasa VII
- Julia Pucińska
- Judyta Głowacz
- Hubert Olejnik
klasa VIII
- Maja Żmudzińska
Wszystkim stypendystom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
21
Dzień Edukacji Narodowej
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, a także pracowników niepedagogicznych szkoły. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce, a w tym roku przypadała jej 250. rocznica.
W naszej szkole apel z tej okazji odbył się w piątek 13.10.2023 r. Wszyscy zebrani mieli możliwość zapoznania się z krótką historią Komisji Edukacji Narodowej na przestrzeni 250 lat. Następnie ósmoklasiści złożyli krótkie podziękowania i życzenia, które były skierowane indywidualnie do Pani Dyrektor, każdego nauczyciela oraz wszystkich pracowników obsługi. Skecz pod tytułem „All inclusive” zaprezentowali uczniowie klasy 6 i 7, którzy wcielili się w rolę pracowników biura podróży organizujących wczasy dla nauczycieli i pracowników szkoły. Na koniec scenki w rytmie piosenki „Majorka” kadra pedagogiczna oraz pozostali pracownicy otrzymali symboliczne bilety na zasłużony urlop na Majorce. Po tym zabawnym akcencie Dyrektor Szkoły, Pani Danuta Gubała podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za ich trud i serce, które wkładają w to, aby nasza szkoła funkcjonowała na tak wysokim poziomie.
20
Uroczystość nadania imienia i przekazania sztandaru Szkole Podstawowej w Lasecznie
22 września 2023 roku był dla naszej społeczności szkolnej niezwykłym wydarzeniem. Tego dnia odbyła się uroczystość nadania naszej szkole imienia Marii Konopnickiej oraz przekazanie sztandaru, a także oficjalne otwarcie nowo powstałej sali gimnastycznej.
Wydarzenie to miało ściśle określony porządek, co nadawało mu podniosły charakter.
Na początku, Wójt Gminy Iława, Pan Krzysztof Harmaciński powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości i wraz z Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lasecznie, Panią Danutą Gubałą a także z wyznaczonymi osobami dokonali uroczystego przecięcia wstęgi przed wejściem do kompleksu sali gimnastycznej. Ksiądz Proboszcz Piotr Kliczkowski, bliski przyjaciel naszej szkoły, poświęcił budynek sali oraz szkołę, która niedawno została całkowicie wyremontowana.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie po wprowadzeniu pocztów sztandarowych z sąsiednich szkół i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała Pani Dyrektor oraz Wójt Gminy Iława. Zaproszeni goście również licznie skorzystali z możliwości wygłoszenia przemówień. Po wystąpieniach zacnych gości, Radny Gminy Iława, Pan Roman Piotrkowski odczytał uchwałę nadania imienia Szkole Podstawowej w Lasecznie imię Marii Konopnickiej. Następnie miało miejsce uroczyste wniesienie sztandaru przez przedstawicieli nauczycieli, rodziców i uczniów oraz wystąpienie przedstawicieli Rady Rodziców, którzy otrzymali insygnia pocztu sztandarowego, czyli biało-czerwone szarfy i rękawiczki. Po przekazaniu sztandaru przedstawicielom Rady Rodziców, sztandar został poświęcony przez Księdza Proboszcza. Po poświęceniu nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru Wójtowi Gminy Iława, który wręczył go Pani Dyrektor. W dalszej kolejności sztandar został przekazany pocztowi sztandarowemu uczniów, który zaprezentował sztandar. Następnie przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po tym akcie, poczty sztandarowe zostały wyprowadzone. Krótkie przemówienie wygłosiła jeszcze Pani Dyrektor, dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że szkoła otrzymała wspaniały sztandar. W sposób szczególny podziękowała włodarzom Gminy Iława oraz licznym sponsorom.
Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne. Uczniowie z ósmej klasy przedstawili najistotniejsze fakty z życia naszej patronki. Jak wiadomo, Maria Konopnicka jest znana w głównej mierze z twórczości dziecięcej, dlatego też każda klasa prezentowała jej utwory. Ten dzień uświetnił również ludowy zespół dziecięcy Dzieci Ziemi Iławskiej, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie pod kierunkiem Dyrektor, Pani Grażyny Piękos. Motywem przewodnim części artystycznej była znana hymniczna pieśń Rota, której melodia była obecna podczas piątkowej uroczystości. Na koniec została ona odśpiewana przez wszystkich gości oraz całą społeczność szkolną. W celu uwiecznienia tego, jakże wyjątkowego dnia, była możliwość dokonania pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej. Zaproszeni goście mieli również okazję do zwiedzania naszej wyremontowanej szkoły oraz nowo powstałego kompleksu sportowego.Ten wyjątkowy dzień na stałe zapisze się na kartach historii naszego regionu oraz szkoły, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lasecznie. Będziemy z dumą nosić imię naszej patronki i z szacunkiem odnosić się do naszego sztandaru, który jest naszą chlubą.
„Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem.”
Ten cytat Marii Konopnickiej towarzyszył nam podczas wrześniowej uroczystości i każdego dnia utwierdza nas w przekonaniu, że razem możemy wszystko.
89
Archiwum Aktualności