Aktualności

          • Apel z okazji wręczenia nagród i wyróżnień

          • W czwartek 25 czerwca, w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego podsumowano osiągnięcia uczniów oraz wręczono nagrody i wyróżnienia za ich zaangażowanie, pracę i sukcesy.

            Pani Dyrektor wraz z nauczycielami nagrodziła uczniów, którzy z powodzeniem reprezentowali szkołę w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Doceniono również uczniów systematycznie oszczędzających w Szkolnej Kasie Oszczędności (SKO) oraz członków Samorządu Uczniowskiego, którzy aktywnie angażowali się w organizację wydarzeń szkolnych i działania na rzecz społeczności uczniowskiej.

            Wręczone dyplomy i nagrody były wyrazem uznania dla pracy, odpowiedzialności i zaangażowania uczniów. Uroczystość była okazją do złożenia serdecznych gratulacji wszystkim wyróżnionym oraz podziękowań za ich wkład w życie szkoły.

            Życzymy wszystkim uczniom dalszych sukcesów, rozwijania pasji oraz wytrwałości w realizacji kolejnych celów.

          • Jak nie czytam , jak czytam

          • Dnia 12 czerwca odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza zorganizowana przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Lasecznie. Jej hasło to : "Starsi nie czytają, w młodszych nadzieja". Wzięli w niej udział uczniowie starszych klas oraz przedszkolaki.  W czasie jej trwania młodsze dzieci opowiadały o swoich książeczkach, a pani  Andżelika głośno czytała fragmenty "Plastusiowego pamiętnika". Starsi uczniowie brali do ręki wybrane książki i prezentowali ich fragmenty. Pani bibliotekarka z dużym zaangażowaniem motywowała do częstego kontaktu z literaturą dziecięcą i młodzieżową, nawiązała też sympatyczną więź z przdszkolakami.

          • Spotkanie z panią Anitą Witkowską – fotografką dzikiej przyrody

          • Uczniowie klas IV–VIII uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z panią Anitą Witkowską, fotografką dzikiej przyrody, która hobbystycznie zajmuje się obserwacją i fotografowaniem zwierząt. Jest to jej wielka pasja, którą z entuzjazmem podzieliła się z uczestnikami spotkania.

            Podczas prezentacji uczniowie mogli podziwiać niezwykłe zdjęcia dzikich zwierząt żyjących w naszej okolicy. Dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat ich życia i zwyczajów w różnych porach roku. Wśród prezentowanych fotografii znalazły się zarówno zwierzęta majestatyczne i budzące podziw, jak i te niezwykle słodkie, które wywoływały uśmiech na twarzach uczniów.

            Duże zainteresowanie wzbudził pokaz działania fotopułapek, dzięki którym można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć profesjonalny sprzęt fotograficzny oraz elementy wyposażenia niezbędne do skutecznego kamuflażu podczas obserwacji dzikiej przyrody.

            Spotkanie było bardzo interesujące i inspirujące. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie, zadawali liczne pytania i z zaciekawieniem słuchali opowieści o świecie dzikich zwierząt. Wystąpienie pani Anity spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem młodych słuchaczy.

            Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli pani Anicie Witkowskiej pamiątkowy dyplom jako wyraz wdzięczności za poświęcony czas oraz podzielenie się swoją wiedzą i pasją.

          • Bieg Behringowski o Puchar Wójta Gminy Iława

          • 13 czerwca odbyły się Biegi o Puchar Wójta Gminy Iława w Ławicach, w których wystartowało 24 uczniów naszej szkoły.

            Medale w swoich kategoriach zdobyli:

            Złoty - Aleksander Brach

            Srebrny - Nadia Deryngowska

            Brązowy - Julian Łęgowski, Malwina Włodarczyk, Wiktor Olszewski

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom X Biegu Behringowskiego w Ławicach.

          • Wycieczka do Zakopanego

          • W dniach od 8 do 12 czerwca 2026 roku uczniowie klas IV–VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lasecznie uczestniczyli w pięciodniowej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej do Zakopanego i okolic. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych południowej Polski oraz integracja uczniów.

            Pierwszego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Kraków – jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Podczas spaceru po mieście mogliśmy podziwiać jego zabytki oraz poznać historię dawnej stolicy Polski.

            Kolejne dni spędziliśmy w Zakopanem. Zwiedziliśmy słynne Krupówki – najbardziej znaną ulicę miasta, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki oraz spróbować regionalnych przysmaków. Wjechaliśmy również na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr i okolicznych miejscowości.

            Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka do Doliny Kościeliskiej. Podziwialiśmy malownicze krajobrazy, charakterystyczną tatrzańską roślinność oraz niezwykłe formacje skalne. W trakcie wędrówki odwiedziliśmy także Jaskinię Mroźną, która zachwyciła nas swoim wyjątkowym klimatem i ciekawymi formami naciekowymi.

            Jednym z punktów programu był również wyjazd na Słowację, gdzie zwiedziliśmy Jaskinię Bielańską. Podczas spaceru podziemnymi korytarzami mogliśmy zobaczyć niezwykłe stalaktyty, stalagmity oraz inne formy krasowe. Była to bardzo interesująca lekcja geografii i przyrody.

            W drodze powrotnej odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park narodowy w Polsce. Zwiedziliśmy również zamek w Pieskowej Skale oraz podziwialiśmy słynną Maczugę Herkulesa, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, pozwoliła poszerzyć wiedzę o Polsce i jej zabytkach oraz zachęciła do aktywnego wypoczynku. Wróciliśmy do domu zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

          • Rodzina – tu wszystko się zaczyna

          • W niedzielę 31 maja, odbył się wyjątkowy festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka połączonego z obchodami Dnia Mamy i Taty. Było to pełne radości i wzruszeń spotkanie, które zgromadziło całe rodziny, uczniów, przedszkolaków oraz mieszkańców naszej miejscowości.

            Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Iława Pan Krzysztof Harmaciński, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie Pani Grażyna Piękos oraz Sołtys i Radna Pani Emilia Skolmowska. Dziękujemy za ich obecność i wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia.

            Podczas wydarzenia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Rodzina”, połączone z wręczeniem nagród laureatom. Prace uczestników pokazały, jak ważną wartość stanowi rodzina w życiu każdego człowieka oraz jak wiele ciepła, miłości i wsparcia daje swoim członkom.

            Oto lista nagrodzonych uczniów:

            I miejsce – Adam Brzózka, klasa II,

            I miejsce – Klara Brzózka, klasa V,

            II miejsce – Zuzanna Laskowska, klasa II,

            II miejsce - Leszek Pisarczyk, klasa I,

            III miejsce – Marcelina Kwiatkowska, klasa II,

            III miejsce – Klara Żurawska, klasa IV,

            wyróżnienie – Sebastian Łęgowski, klasa I.

            Wspólną nagrodę otrzymały również przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, 3-4 oraz 5-6 latki.

            Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Publiczność mogła podziwiać występ uczennicy klasy IV – Hanny Jackiewicz oraz występy przedszkolaków z naszej szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje sportowe, animacje, dmuchańce, malowanie twarzy, wykonywanie tatuaży oraz niezwykle efektowne piana party, które dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych emocji.

            Nie zabrakło również pysznego poczęstunku. Na gości czekały kiełbaski z grilla, frytki, swojskie jadło, a także ciasta i słodkości przygotowane przez rodziców naszych uczniów i przedszkolaków. Dzięki ich zaangażowaniu każdy mógł znaleźć coś smacznego dla siebie.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Sołectwa Laseczno, OSP Laseczno, Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, pracowników szkoły oraz wszystkich rodziców, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało się stworzyć atmosferę pełną życzliwości, uśmiechu i rodzinnego ciepła.

            Szczególne podziękowania składamy wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić z nami ten niedzielny czas. Cieszymy się, że tak licznie przybyły całe rodziny, aby wspólnie świętować, bawić się i budować piękne wspomnienia. To właśnie rodzina jest źródłem siły, wsparcia i miłości, a chwile spędzone razem są bezcenne i pozostają w pamięci na długie lata.

            Dziękujemy za obecność i już dziś zapraszamy na kolejne wspólne spotkania!

          • Miasteczko zawodów

          • W dniu 27.05.2026 uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Lasecznie wzięli udział w wydarzeniu „Miasteczko Zawodów” w Olsztynie, organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.

            Podczas wydarzenia uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną różnych szkół z województwa warmińsko-mazurskiego. Udział w targach był okazją do poznania kierunków kształcenia, zawodów przyszłości oraz możliwości dalszej edukacji.

            Spotkania z przedstawicielami szkół i instytucji pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę na temat planowania swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej.

          • Sukces naszej drużyny w finale konkursu przyrodniczo-ekologicznego!

          • W finale XXXI Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo-Ekologicznej  pt."Ssaki naszych lasów" drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce ! 

            W tegorocznej edycji udział wzięły aż 24 szkoły z powiatów : iławskiego, ostródzkiego, sztumskiego i kwidzyńskiego. Do finału awansowało 10 drużyn.

            Finał odbył się 21 maja 2026 r. na ścieżce edukacyjnej "Jasne.  Uczestnicy mieli za zadanie pokonać  4 km trasę, na której rozwiązywali  zadania dotyczące ssaków żyjących w naszych lasach oraz wiedzy o Parkach Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Naszą szkołę reprezentowały : Marcelina Bojanowska, Majka Jeziorska, Laura Laskowska i Weronika Laskowska. Dziewczyny wykazały się bardzo szeroką wiedzą z zakresu biologii, ekologii oraz ochrony przyrody wykraczającą poza podstawę programową. 

            Serdecznie gratulujemy wiedzy i godnego reprezentowania naszej szkoły.

          • Informacja

          • Z głębokim żalem informujemy, że dnia 19 maja 2026 r. odszedł na wieczny spoczynek nasz nieodżałowany kolega, przyjaciel i wspaniały długoletni nauczyciel muzyki Sławomir Zbysiński.

            Pracownicy i uczniowie SP Laseczno

          • Godzina wychowawcza w klasie 8

          • Karol i Wiktor z klasy ósmej przygotowali i przeprowadzili godzinę wychowawczą poświęconą ulubionej grze wideo oraz jej bohaterom. Po prezentacji odbył się konkurs. Było ciekawie, a potem słodko - odpowiadający na pytania dostawali słodycze.

          • Targi naukowo-zawodowe "Twoja przyszłość-edukacja i zawód"

          • Klasa ósma wzięła udział w Targach naukowo-zawodowych "Twoja przyszłość-edukacja i zawód", które odbyły się w hali sportowej w Iławie. Byli tam wystawcy: firmy, szkoły średnie, rzemieślnicy, służby mundurowe oraz bardzo dużo młodych ludzi, przed którymi wybory szkoły, myśl o przyszłości...

          • „Sprzątanie Świata”

          •  Na początku maja  w naszej szkole odbyło się  „Sprzątanie Świata”, w ramach  XXV edycji  akcji Starostwa Powiatowego w Iławie "Czyste Jeziora i Rzeki ". Hasło tegorocznej edycji " Bądź dalEKOwzroczny ". Uczniowie wraz z nauczycielami  z zaangażowaniem podjęli działania.   Młodsi  uczniowie uporządkowali teren w okolicy szkoły , natomiast klasy starsze  pokonały  dłuższą trasę . Uczniowie tych klas posprzątali  teren sąsiedniej wsi   i pobocza dróg .

            Podczas akcji zebrano wiele plastikowych butelek, papierów i puszek. Dzięki wspólnej pracy okolica stała się czystsza i bardziej przyjazna dla mieszkańców.

            Akcja przypomniała wszystkim, jak ważna jest troska o środowisko oraz segregowanie odpadów.

          • Turniej Badmintona o puchar Wójta gminy Iława

          • 14 maja w Ząbrowie odbył się turniej o puchar Wójta gminy Iława dziewcząt i chłopców w Badmintonie. Udział wzięło 10 uczniów szkoły w Lasecznie w 5 kategoriach. Nasi uczniowie zdobyli aż siedem medali.

            1 miejsce zdobyła Laura Laskowska klasa 8

            2 miejsca zdobyli Piotr Koszytkowski klasa 8,

            Julian Łękowski klasa 7, Bartosz Pogoda klasa 5, Klara Żurawska klasa 4

            3 miejsca zdobyli Franciszek Michalik klasa 7 , Lena Brzuska klasa 7. Gratulujemy wszystkim sukcesów

             

          • Wycieczka do Iławy

          • 7 maja odbyła się wycieczka do Iławy na spektakl "Chłopcy z Placu Broni". Wzięli w niej udział uczniowie klas V-VIII. Po przedstawieniu okazało się, że podobała się muzyka, dekoracje, oświetlenie sceny oraz, rzecz jasna, gra aktorów. W spektaklu wiernie przdstawiono treść lektury, którą powinni znać wszyscy uczniowie.

          • Witaj majowa jutrzenko!

          • Dnia 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem pani Beaty Rosickiej i pana Marka Grzonkowskiego przygotowali i przedstawili uroczysty apel w naszej szkole.

            3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten zrewolucjonizował ustrój Polski, wprowadzając zasady trójpodziału władzy, ograniczenia przywilejów szlacheckich, zniesienie liberum veto. Konstytucja 3 Maja będąca dowodem patriotyzmu i nowoczesnego myślenia o państwie pozostaje symbolem wolności i suwerenności Polski. Świętując to wydarzenie należy pamiętać o wysiłkach naszych przodków na rzecz budowy nowoczesnego, silnego państwa.

            Niech będzie to okazją do dumy z naszej historii i pielęgnowania patriotycznych postaw.

          • „Smacznie, zdrowo i zespołowo”

          • We wtorek w naszej szkole odbyło się wspólne gotowanie w ramach akcji „Kwiecień miesiącem zdrowia” oraz programu „Trzymaj formę”. Uczniowie z klas 4–8 przygotowywali pyszne i zdrowe posiłki, ucząc się zasad prawidłowego odżywiania oraz rozwijając swoje umiejętności kulinarne.

            Celem wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz integracja uczniów poprzez wspólne działanie. Podczas przygotowań uczniowie wykazali się świetną współpracą i bardzo dobrą organizacją pracy, dzieląc się zadaniami i wspierając nawzajem.

            Na zakończenie wszyscy razem konsumowali przygotowane pyszności, ciesząc się efektami swojej pracy.

          • Ogólnopolski Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski ”

          • W piątek 24 kwietnia miał miejsce finał  wojewódzki XXV edycji  Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski ”. Tematem tegorocznej edycji był „Las i jego mieszkańcy”. Organizatorem dwudniowego wydarzenia był Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Uczennice naszej szkoły : Marcelina Bojanowska, Majka Jeziorska i Laura Laskowska zdobyły II miejsce.

                        Konkurs miał formę gry terenowej . Uczestnicy indywidualnie i grupowo zmagali się zadaniami  w rezerwacie przyrody „ Kadyński Las ”. Oprócz zmagań konkursowych wszystkie drużyny zwiedzały z przewodniczką malowniczy folwark w Kadynach, uczestniczyły w warsztatach ceramicznych i prelekcji o wilkach.

                        Konkurs swym patronatem objął Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego -Pan Marcin Kuchciński oraz Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty – Pani Jolanta Weronika Skrzypczyńska.

                        W imieniu Zarządu Województwa nagrody wręczała Pani Małgorzata Domurad- Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego, wspólnie z Panią Teresą Bednarz- Dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu oraz Panią Barbarą Chowałko – Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej oraz Panią Renatą Murgałą zastępcą burmistrza Urzędu Miasta i Gminy w Tolkmicku.

            Gratulujemy naszej drużynie wspaniałego wyniku !

          • Podziękowania

          • Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji i sukcesu festynu charytatywnego dla Toli, który odbył się w sobotę, 18 kwietnia, na terenie naszej szkoły.

            Ten wyjątkowy dzień był pełen radości, wspólnej zabawy i przede wszystkim — dobra, które połączyło nas w jednym, szlachetnym celu.

            Swoją obecnością zaszczycili nas:
            Wójt Gminy Iława Pan Krzysztof Harmaciński, Zastępca Wójta Gminy Iława,
            Kierownik Referatu Oświaty Pan Andrzej Brach oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie Pani Grażyna Piękos.

            Serdeczne podziękowania kieruję także do Pań Sołtys: Pani Emilii Skolmowskiej i Pani Eweliny Łęgowskiej – za wsparcie, zaangażowanie i otwarte serca.

            Dziękuję nauczycielom, pracownikom obsługi za ogrom pracy włożony w przygotowanie festynu oraz rodzicom, którzy z entuzjazmem i dobrocią włączyli się w organizację wydarzenia.

            Szczególne słowa wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy okazali nam swoje serce i wsparli naszą inicjatywę:

            • Państwowej Straży Pożarnej w Iławie,
            • Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasecznie,
            • Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie,
            • Kół Gospodyń Wiejskich: Szymbark, Stradomno, Wikielec, Gałdowo, Jędrychowo,
            • Sołectw: Laseczno i Gulb,
            • Pracowni Florystycznej Busz i Susz,
            • Pani Lidii Miłosz, Dyrektor Iławskiego Centrum Kultury,
            • Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego SART,
            • Fundacji Rękodzieła Artystycznego w Iławie,
            • pana Andrzeja Gizlera,
            • pani Grażyny Skrzyniarz,
            • pana Mateusza Długosza,
            • Masarni Konecki w Gałdowie.

            Dzięki wszystkim dobroczyńcom, ofiarodawcom i osobom, które poświęciły swój czas i zechciały podzielić się dobrem, ten dzień stał się wyjątkowy i na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • „Razem dla Toli – szkolny festyn pełen dobra”

          • Festyn charytatywny dla Toli, zorganizowany przez naszą szkołę, odbył się w sobotę 18 kwietnia na terenie szkoły i zgromadził liczne grono uczestników oraz gości.

            Swoją obecnością zaszczycili nas: Krzysztof Harmaciński – Wójt Gminy Iława, zastępca Wójta Gminy Iława Andrzej Brach, a także Grażyna Piękos – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie. Składamy serdeczne podziękowania również dla Sołtysów – Emilii Skolmowskiej oraz Ewelinie Łęgowskiej – za wsparcie i zaangażowanie.

            Dziękujemy nauczycielom oraz pracownikom obsługi za ogrom pracy włożonej w organizację wydarzenia, a także rodzicom za pomoc i wsparcie na każdym etapie przygotowań.

            Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich darczyńców, ofiarodawców i instytucji, które okazały serce i wsparły naszą inicjatywę: Państwowej Straży Pożarnej w Iławie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasecznie, Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, KGW Szymbark, KGW Stradomno, KGW Wikielec, KGW Gałdowo, KGW Jędrychowo ,Sołectwa Laseczno, Sołectwa Gulb, Pracowni Florystycznej Busz i Susz, Iławskiego Centrum Kultury na czele z Panią Dyrektor Lidią Miłosz, Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego Sart, Fundacji Rękodzieła Artystycznego Iława, pana Andrzej Gizler, pani Grażyny Skrzyniarz, pana Mateusz Długosz oraz Masarni Konecki w Gałdowie.

            Dziękujemy również Piotrkowi i Karolowi z klasy 8 za wcielenie się w znane postaci z bajek i wprowadzenie wyjątkowej atmosfery, szczególnie dla najmłodszych uczestników.

            Dzięki wszystkim tym dobroczyńcom, ofiarodawcom i podmiotom, które poświęciły swój czas i zechciały dzielić się dobrem, ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Podczas festynu była także możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku, co dodatkowo podkreślało jego szczytny cel.

            Program wydarzenia obfitował w mnóstwo atrakcji – odbyły się licytacje, działał sklepik, przygotowano animacje, dmuchańce, warsztaty malarskie i rękodzielnicze, pokazy udzielania pierwszej pomocy, quizy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.

            Nie zabrakło również bogatej oferty kulinarnej – uczestnicy mogli skosztować kiełbasek, frytek, bigosu, zupy gulaszowej, waty cukrowej, domowych ciast oraz napić się kawy i herbaty.

            Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany na fundację Pomagam.pl dla Toli Szlagowskiej.

            Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim za obecność, wsparcie i okazane dobro!

          • Puchar Tymbarka

          • 15 kwietnia w Wikielcu na orliku odbył się turniej Piłki Nożnej „Puchar Tymbarka” na szczeblu gminnym w kategorii dwunastolatkowie i młodsi.

            Drużyna dziewcząt z Laseczna zajęła wysokie drugie miejsce przegrywając dopiero w rzutach karnych drużyną z Rudzienic. Drużyna chłopców zajęła czwarte miejsce.